SSL Sertifikaları Ne İşe Yarar?

Online ortamda birçok veri bulunuyor ve her geçen dakika bunlara dünya çapında milyonlarca veri daha ekleniyor. Bu kadar çok içeriğin yer aldığı internet ortamında güvenli veriler sunmak ve güvenli veriye ulaşmak için SSL sertifikaları büyük önem taşıyor.
İnternette varlık gösteren bir web sitesine sahipseniz, online şirketleriniz varsa ya da online ödeme portalları barındırıyorsanız SSL sertifikası almanız sizi güvenilir bir noktaya taşır, ziyaretçilerinizin ve müşterilerinizin artmasına katkı sağlar.

SSL Sertifikası Nedir?

SSL, İngilizce “Secure Socket Layer” teriminin, kısaltılarak “SSL” şeklinde kullanılmasıdır. Türkçe’ye “Güvenli Giriş Katmanı” olarak tercüme edilebilir. Aslında SSL en genel anlamıyla bir güvenlik şifrelemesidir. SSL (Secure Sockets Layer) sertifikaları, site adreslerinin doğruluğunu kontrol eder ve iki nokta arasındaki veri iletişimini şifreli kanal üzerinden yaparak güvenli bir şekilde verilerin iletilmesini sağlar.

SSL sertifikasına sahip olduğunuzda, arada kötü amaçlı yazılımlar olsa da verileriniz güvenli bir şekilde aktarılır. Çünkü şifreleme sistemi, verilerin herkes tarafından görülmesini engeller. Örneğin; artık birçok e-ticaret sitesi ya da mobil uygulamalarda kredi kartı bilgilerimizi girmemiz gerekiyor. Kredi kartı bilgilerinizi girip gönder tuşuna bastığınızda, alışveriş yaptığınız sitenin SSL Sertifikası bulunuyorsa, kötü amaçlı kişilerin ya da yazılımların kredi kartı bilgilerinize erişmesi mümkün olmaz. Çünkü SSL sertifikası kart bilgilerinizi sunucuya iletirken şifreleme yapar ve bilgilerinizin kötü amaç ile kullanılmasını imkansız hale getirir.

SSL Neden Gereklidir?

Siber saldırılar, dijital ortamda çok sık karşılaşılan bir güvenlik sorunudur ve internette varlık gösteren siteler siber saldırılardan korunmak için birçok güvenlik önlemi alırlar. SSL sertifikası; sunucu ve ziyaretçi tarayıcısı arasında şifreli bir iletişim ağı oluşturarak kişisel bilgilerin siber saldırılardan etkilenmeden güvenli şekilde iletilmesine olanak sağlar.

Web sitesinin SSL Sertifikası olması demek, bir kullanıcı olarak girdiğiniz tüm bilgilerin sadece web site sahibi tarafından görünebilir olması demektir. İnternette güvenlik, her site için önemli olsa da özellikle e-ticaret siteleri için güvenliğin sağlanmaması söz konusu dahi olmamalıdır. Harika bir e-ticaret sistemi kurup güvenlik ile ilgili aşamaları atladığınız takdirde yaptığınız tüm yatırımlar çöpe gidebilir. Çünkü herhangi bir siber saldırıda; işinizi kaybedebilir, itibarınızı zedeleyebilir, ağır yasal yaptırımlar ile mücadele etmek durumunda kalabilir ve en önemlisi de güvenilirliğinizi yitirebilirsiniz. Bu sebeple, işinize yaptığınız yatırımı riske atmamak için güvenlik ile ilgili her aşamayı titizlikle uygulamalısınız. Bu aşamaların ilki de SSL Sertifikası edinmektir.

SSL Sertifikası Avantajları Nelerdir?

SSL sertifikasının en önemli avantajlarından biri güvenliktir. Verilerin şifrelenmesi ve deşifre edilmesi sürecinde site sahibi ve kullanıcı arasındaki güvenlik ve gizliliği sağlar. Böylece veriler güvende kalır ve kullanıcıların firmaya güveni artarken firmanın da itibarı kuvvetlenmiş olur.

– Mesajı gönderenin ve mesajı alanın doğru yerler olduğunu garanti eder. SSL sertifikası, araya siber güvenliği tehdit edecek zararlı yazılım ya da kötü niyetli kişilerin girme ihtimalini imkansız hale getirir.

– İletilen dökümanların gönderim tarihlerinin doğrulanmasını sağlar ve arşiv yapmayı çok daha pratik hale getirir.

Web Sitelerinin SSL Sertifikası Olup Olmadığını Nasıl Öğrenebilirsiniz?

SSL sertifikası olan sitenin adres çubuğunu kontrol ettiğinizde kilit simgesi görebilirsiniz. Bu simge size sitenin güvenli olduğunu anlatır.

Şüphelendiğiniz sitelerin adresinin başına https:// ekleyerek siteye girmeye çalışın. HTTPS, güvenirliği garanti eden bir sistem sunar. Adres çubuğunda kilit ikonunu gördüğünüz sürece, doğru ve güvenilir sunucuda olursunuz ve herhangi bir güvenlik problemi yaşamazsınız. Örneğin https://www.mirbilisim.net/ olarak giriş yaptığınızda adres çubuğunun başında kilit simgesi görebilirsiniz. Tarayıcınızda kilit simgesi göremiyorsanız, bu sayfanın SSL ile güvenlik altına alınmadığı anlamına gelir. Bu tarz sitelere tıkladığınızda dikkatli olmanızı ve kesinlikle online alışveriş yapmamanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde, kişisel bilgilerinizin ve kredi kartı bilgilerinizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi için gerekli ortamı yaratmış olursunuz.

SSL Sertifikası SEO’yu Etkiler mi?

SEO sürecini etkileyen birçok faktör bulunuyor. Sitenin yapısı, anahtar kelimeler, site içeriği, sitede yazım yanlışı olmaması, özgün içerikler vb. bunlardan sadece bazıları. Google SEO’da öne çıkardığı sitelerin gerçekten işlevsel ve kullanıcı ihtiyacını karşılayan kaliteli içerikler, ürünler barındıran sayfalar olmasını önemsiyor. Güvenlik de bu kriterlerden biri. Google, kendi bloğunda yayınladığı “SSL Sertifikası” konulu makalede, bu sertifikaya sahip olan sitelerin, kullanıcı veri güvenliğini sağladığı ve güvenli bir trafik oluşturduğu için arama motorlarında üst sıralarda yer alacaklarını açıklamıştı. Bu açıklama direkt olarak SEO için SSL sertifikalarının önemini vurguluyor.

Henüz SSL sertifikanız yoksa ve SEO çalışmalarında öne çıkmak istiyorsanız bir an önce SSL sertifikası edinmenizi tavsiye ederiz. SSL Sertifikası kurulumu ile ilgili destek için Mir Bilişim ekibi ile dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

×

Powered by Mir Bilişim

× Size nasıl yardım edebilirim?